Mobil
Descarca 112 | Depune 112 | Verifica 112 | COR 2014 | CAEN 2014 | Cod Fiscal 2015 | Revisal     Notificare prin email  Notificare prin facebook  Notificare prin Google Plus  Notificare prin twitter  Notificare prin RSS  Notificare Calendar Obligatii fiscale prin Google Calendar/SMS         Useri online Online: 1
   
 
    Acasa   Programe Noutati Legislatie TVA Fiscalitate Salarizare Contabilitate Diverse Documente Intrebari?  
 
25 ianuarie 2014: Termen limita de comunicare a pro-ratei pentru calculul TVA deductibila
Publicat: 17 ianuarie 2014


In atentia contribuabililor persoane impozabile inregistrate in scopuri de taxa pe valoarea adaugat ca, in cazul achizitiilor pentru care nu se cunoaste destinatia, respectiv daca vor fi utilizate pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere sau pentru operatiuni care nu dau drept de deducere, ori pentru care nu se poate determina proportia in care sunt sau vor fi utilizate pentru operatiuni care dau drept de deducere si operatiuni care nu dau drept de deducere, se evidentiaza intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari, iar taxa deductibila aferenta acestor achizitii se deduce pe baza de pro-rata.

Potrivit art. 147 alin. (9) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, cel mai tarziu pana la 25 ianuarie 2014 inclusiv, contribuabilii trebuie sa comunice organului fiscal competent pro-rata provizorie care va fi aplicata in anul curent la determinarea taxei pe valoarea adaugata deductibile, precum si modul de determinare a acesteia.

Pro-rata aplicabila provizoriu pentru un an este pro-rata definitiva, determinata pentru anul precedent, sau pro-rata estimata pe baza operatiunilor prevazute a fi realizate in anul calendaristic curent, in cazul persoanelor impozabile pentru care ponderea operatiunilor cu drept de deducere in totalul operatiunilor se modifica in anul curent fata de anul precedent.

In cazul unei persoane impozabile nou-inregistrate, pro-rata aplicabila provizoriu este pro-rata estimata pe baza operatiunilor preconizate a fi realizate in timpul anului calendaristic curent, care trebuie comunicata cel mai tarziu pana la data la care persoana impozabila trebuie sa depuna primul sau decont de taxa pe valoarea adaugata.

*

Baza legala: art. 147 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.



Sursa: finantevalcea.ro
termen, limita, pro-rata, pro, rata, tva,





Top accesari azi

Depunerea si completarea Declaratiei 394 in 2015...[4]

Fiscul pune consultantii fiscali sa raspunda pentru rambursari de TVA sub 65.000 lei fara inspectie...[4]

Taxa pe valoarea adaugata de pe bonurile fiscale poate fi dedusa ...[4]

Declararea impozitului retinut de la nerezidenti ...[4]

In atentia societatilor si companiilor nationale!...[4]

Protocol de colaborare in vederea schimbului de informatii intre ANAF si autoritatile administratiei publice locale ...[3]

Determinarea impozitului pe veniturile din investitii ...[3]

Obligatii declarative cu termene in luna septembrie 2013...[3]

Incepand cu luna august 2013, bonurile fiscale nu se mai declara in Declaratia 394 ...[3]

Valorile nominale indexate pentru tichetele de masa si de cresa ...[3]

Vineri, 20 decembrie 2013 inclusiv, termen pentru unele obligatii fiscale ...[3]

Procedura de angajare a raspunderii solidare ...[3]

Obligatii declarative cu termene in luna februarie 2014 ...[3]

A fost publicat OMFP 1682/2014 modificare OMFP 2389/2010 (procedura noua valorificare perisabilitati)...[3]

Republicarea actelor normative, la aceeasi data cu publicarea legii de amendare...[3]

Depunerea declaratiilor informative 392A si 392B - Termen limita 25 februarie 2014...[2]

Grapini: Se va renunta la obligatia TVA la incasare pentru firmele cu pana la 500.000 de euro. S-au creat distorsiuni in piata ...[2]

Este disponibil pentru descarcare noul formular 097 cu termen limita de depunere 25 ianuarie 2014...[2]

Vineri, 31 ianuarie 2014 inclusiv, termen pentru unele obligatii fiscale ...[2]

In atentia persoanelor fizice care obtin venituri din activitati independente si beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea copilului! ...[2]